ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE (PROGRAM RODZINA 500 PLUS)Drukuj informacjęSprawa: ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE (PROGRAM RODZINA 500 PLUS)

Szczegóły informacji

ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE (PROGRAM RODZINA 500 PLUS)

Wydział: ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE (PROGRAM RODZINA 500 PLUS)

Ogłoszono dnia: 2016-03-07 10:08:44

Termin załatwienia

Decyzja zostanie wydana w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Osoba kontaktowa

Danuta Czajkowska

Miejsce załatwienia

Gmina Bojadła
ul. Sulechowska 35
66-130 Bojadła
 
1 piętro pok. 11

Telefon kontaktowy

68 3297600

Adres e-mail

d.czajkowska@bojadla.pl

Sposób załatwienia

PODSTAWOWE INFORMACJE
Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.
 
Definicje i sposób ustalania dochodu:
  • Pierwsze dziecko oznacza jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia; w przypadku dzieci urodzonych tego samego dnia, miesiąca i roku, będących najstarszymi dziećmi w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia (czyli w przypadku wieloraczków) pierwsze dziecko oznacza jedno z tych dzieci wskazane przez osobę ubiegającą się.
  • Rodzina oznacza odpowiednio: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka (opiekun faktyczny dziecka to osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka) oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dzieci, które ukończyły 25. rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2016 r. poz. 162). Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców.
  • Osoba samotnie wychowująca dziecko oznacza pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (w przypadkach wątpliwych samotne wychowywanie podlega kontroli, w szczególności przez pracowników socjalnych poprzez rodzinny wywiad środowiskowy).
  • Dochód członka rodziny to przeciętny miesięczny dochód członka rodziny osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego (w przypadku ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na okres od dnia 01.04.2016 r. do dnia 30.09.2017 r., rokiem kalendarzowym, z którego dochody stanowią podstawę ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, jest wyjątkowo rok kalendarzowy 2014).
W przypadku jednak utraty dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego.
W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, ustalając dochód członka rodziny lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.
W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.
We wniosku jest zawarta szczegółowa definicja dochodu utraconego i uzyskanego.
W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko należy niezwłocznie informować organ wypłacający każdorazowo o utracie lub uzyskaniu dochodu przez któregokolwiek członka rodziny - również na bieżąco po przyznaniu świadczenia. Gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.
  • Dochód to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:
    • a) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne (dane o tych dochodach organ uzyskuje samodzielnie),
    • b) deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
    • c) inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (szczegółówy wykaz tych dochodów zawiera formularz oświadczenia).
Warunki uzyskania prawa do świadczenia:
  • Świadczenie przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka (który wystąpił o adopcję) albo opiekunowi prawnemu dziecka.
  • Świadczenie przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia (uwzględniane są tylko dzieci zamieszkujące wspólnie z osobą ubiegającą się i pozostające na jej utrzymaniu).
  • Świadczenie przysługuje na pierwsze dziecko jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie na pierwsze dziecko przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 200,00 zł
  • Świadczenie na drugie i kolejne dziecko przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia niezależnie od dochodu.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
  • pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
  • członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Miejsce odbioru

Gmina Bojadła
ul. Sulechowska 35
66-130 Bojadła
 
1 piętro pok. 11

Wymagane Dokumenty

Wnioski będą przyjmowane od dnia 01 kwietnia 2016 r.
  • Jeżeli prawidłowo wypełniony wniosek z załącznikami zostanie złożony w okresie od dnia 01.04.2016 r. aż do dnia 01.07.2016 r. prawo do świadczeń zostanie ustalone od 01 kwietnia (ze spłatą). Osoba ubiegająca się nie straci więc żadnych świadczeń. W związku z tym, w przypadku ewentualnych kolejek i trudności ze złożeniem wniosku w miesiącu kwietniu, prosimy o rozważenie złożenia wniosku w maju. Decyzja zostanie wydana w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
  • Na wnioski złożone po 01.07.2016 r. prawo do świadczeń nie będzie ustalane wstecz a jedynie od miesiąca, w którym wpłynie wniosek.
  • Wnioski należy składać co roku.
  • Pierwszy okres, na jaki będzie ustalane prawo do świadczenia, będzie trwał wyjątkowo od dnia 01.04.2016 r. do dnia 30.09.2017r.
WYMAGANE DOKUMENTY
  • wniosek (prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią wniosku i złożenie odpowiednio wypełnionego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami),
  • dowód osobisty*,
  • odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci,
  • odpisy zupełne aktów urodzenia dzieci (jeżeli ojciec jest nieznany),
  • ewentualne orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności*,
  • odpowiednio: ewentualne orzeczenia sądów (wyroki, postanowienia, ugody) orzekające rozwód, separację, alimenty, plan wychowawczy, o ustanowieniu opiekuna prawnego, o przysposobieniu dziecka, ewentualne odpisy aktów zgonu.
W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko - odpowiednio:
  • oświadczenia wszystkich pełnoletnich członków rodziny o dochodach osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (formularz zawiera wykaz dochodów, które należy uwzględnić; opiekun ustawowy lub prawny w oświadczeniu powinien uwzględnić również ewentualne dochody niepełnoletnich dzieci),
  • oświadczenia członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego,
  • zaświadczenie gminy, nakaz płatniczy podatku rolnego albo oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego w ha przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego,
  • przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny (tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd);
W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko i nieotrzymywania alimentów w pełnej wysokości:
  • zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, lub
  • informacja właściwego sądu lub instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą;
W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko i utraty lub uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia, lub po tym roku (przez osobę ubiegającą się lub innego członka rodziny):
  • dokument określający datę utraty dochodu oraz wysokość utraconego dochodu (np. świadectwa pracy, umowy, zaświadczenia, informacje PIT-11),
  • dokument określający wysokość dochodu osiągniętego oraz liczbę miesięcy, w których dochód był uzyskiwany – w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia (np. umowy, zaświadczenia, informacje PIT-11),
  • dokument określający wysokość dochodu osiągniętego za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu – w przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia (np. zaświadczenie pracodawcy, zaświadczenia PUP, ZUS, decyzje),
  • oświadczenie o utraconych lub uzyskanych dochodach.
W przypadku gdy osoba uprawniona do świadczeń rodzinnych lub członek rodziny tej osoby przebywa poza granicami RP w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (dotyczy państw Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii):
  • formularz wymagany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej;
Powyżej wymieniono tylko typowe dokumenty. W poszczególnych przypadkach organ realizujący świadczenia może domagać się także innych dokumentów.
W przypadku dokumentów, których nie trzeba pozostawiać w oryginale, kopię tych dokumentów może uwierzytelnić pracownik realizujący świadczenia, notariusz lub instytucja, która dokument wydała.
*dokument nieobowiązkowy, może jednak przyspieszyć załatwienie sprawy w przypadku trudności z uzyskaniem danych drogą elektroniczną

Czas realizacji

  • 3 miesiące - w przypadku złożenia wniosku w okresie od dnia 01.04.2016 r. do dnia 01.07.2016 r.,
  • Do 1 miesiąca a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych do 2 miesięcy (dotyczy wniosków składanych po dniu 01.07.2016 r.),
  • W przypadku złożenia wniosku po 10 dniu miesiąca świadczenia za ten miesiąc wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia następnego miesiąca (dotyczy wniosków składanych po dniu 01.07.2016 r.),
  • Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia na kolejny okres są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie na kolejny okres złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata tego świadczenia przysługująca za miesiąc październik danego roku następuje do dnia 31 października tego roku. W przypadku gdy osoba ta złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczenia przysługującego za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada tego roku.

Opłaty

Nie podlega opłacie.

Tryb odwoławczy

Od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze za pośrednictwem Gminy Bojadła w terminie 14 dni od dnia doręczenia.

Uwagi

  • Jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę jest jednoznacznie wyższy niż kryterium dochodowe i z tego powodu osoba ubiegająca się nie występuje o świadczenie na pierwsze dziecko, do wniosku nie dołącza się dokumentów związanych z dochodami. Jest to bardzo ważne, ponieważ w takim przypadku Gmina nie będzie badać dochodów rodziny i usprawni to rozpatrywanie wniosków. Jeżeli osoba ubiegająca się nie jest pewna, że dochód rodziny w przeliczeniu na osobę przekracza kryterium dochodowe, zalecamy ubieganie się o świadczenie również na pierwsze dziecko.
  • W przypadku ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na okres od dnia 01.04.2016 r. do dnia 30.09.2017 r., rokiem kalendarzowym, z którego dochody stanowią podstawę ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, jest wyjątkowo rok 2014, z uwzględnieniem jednak ewentualnej utraty dochodów oraz dochodów uzyskanych w roku 2014 i po tym roku.
  • Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się, począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
  • W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia osoba ubiegająca się lub otrzymująca świadczenia jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego (w terminie 7 dni, jednakże przed najbliższą wypłatą świadczeń). W szczególności należy zawiadomić o:
    • uzyskaniu dochodu przez osobę ubiegającą się lub innego członka rodziny (w przypadku ubiegania się lub otrzymywania świadczenia na pierwsze dziecko),
    • zmianach w liczbie członków rodziny (w tym ukończenia przez członka rodziny 25 roku życia w przypadku ubiegania się lub otrzymywania świadczenia na pierwsze dziecko),
    • wyprowadzenia się dziecka lub niepozostawania na utrzymaniu,
    • zmiany miejsca zamieszkania, 
    • umieszczenia dziecka lub innego członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej, 
    • wyjazdu któregokolwiek członka rodziny za granicę RP, 
    • uzyskania za granicą prawa do świadczenia wychowawczego lub świadczenia o podobnym charakterze,
    • uzyskania przez pełnoletnie dziecko prawa do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
    • zawarcia związku małżeńskiego przez któregokolwiek członka rodziny,
    • innych zmian w aktach stanu cywilnego członków rodziny,
    • zmian okoliczności potwierdzonych przedstawionymi dokumentami lub złożonymi oświadczeniami.
  • W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.
  • Świadczenia wychowawcze nie będą wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, dodatków mieszkaniowych, świadczeń z pomocy społecznej.
  • Osoba, która pobrała nienależnie świadczenie wychowawcze, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

Podstawa prawna

  • ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195) - wchodzi w życie od dnia 01.04.2016 r., z wyjątkiem art. 53,
  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114, ze zm.),
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23),
  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz. U. z 2016 r. poz. 214) - wchodzi w życie z dniem 01.04.2016 r.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Bojadła
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Sebastian Nowak
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-03-02
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Sebastian Nowak
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-03-02 11:22:18
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Sebastian Nowak
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-03-07 10:08:44
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Sebastian Nowak
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-03-07 10:21:43
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
5456 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony