ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu

Nagłówek strony

Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy w Bojadłach
  • BIP
  • Godło RP
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Dlaczego azbest jest szkodliwy?

Informacja ogłoszona dnia 2017-11-03 07:59:52 przez Grzegorz Bosy

Akapit nr 1 - brak tytułu

Dlaczego azbest jest szkodliwy?
 
Azbest, popularnie zwany eternitem należy do glinokrzemianów włóknistych z grupy amfiboli (amozyt, krokidolit) i serpentynitów (chryzotyl), stanowiących uwodnione glinokrzemiany żelazowo-magnezowe, czasem zawierające kationy niklu, wapnia, sodu, czy manganu. Cechą charakterystyczną azbestu jest jego włóknista budowa oraz wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne.
 
Azbest był szeroko stosowany w kilku dziedzinach gospodarki, przede wszystkim w budownictwie, ale także w energetyce, transporcie i przemyśle chemicznym. Najważniejszymi zastosowaniami azbestu są przede wszystkim wyroby azbestowo-cementowe tj. pokrycia dachowe, rury ciśnieniowe, płyty okładzinowe i elewacyjne, wyroby izolacyjne stosowane m.in. do izolacji kotłów parowych, wyroby uszczelniające, cierne, tekstylne  itp.
Wyroby zawierające azbest kwalifikowane są w dwie grupy produktów:
- wyroby „miękkie” zaliczane do wyrobów bardzo szkodliwych dla zdrowia, do których zaliczamy m.in. maty, tynki, materiały izolujące, papy;
- wyroby „twarde” zaliczane do wyrobów stosunkowo mniej szkodliwej. Do tej klasy wyrobów zaliczone są produkty azbestowo-cementowe tj. płyty faliste i płaskie, rury wodociągowe, elementy kanalizacji.
 
Chorobotwórcze działanie azbestu występuje  w wyniku wdychania włókien zawieszonych w powietrzu, a więc dopóki włókna nie zostaną uwolnione do powietrza nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Wielkość zagrożenia uzależniona jest od rodzaju azbestu, wielkości włókien i ich stężenia w powietrzu  oraz czasu narażenia.
Za nami już drugi etap unieszkodliwiania azbestu z terenu Gminy Bojadła. W ramach programu w 2017 r. usunięto azbest z dwudziestu dwóch posesji z terenu naszej gminy w ilości 25,360 Mg.
 
W przyszłym roku planowany jest kolejny etap unieszkodliwiania azbestu z terenu gminy Bojadła. Dlatego wszyscy chętni którzy chcieliby skorzystać  z możliwości usunięcia azbestu ze swojej posesji w przyszłym roku powinni  złożyć wstępne wnioski do Urzędu Gminy Bojadła w terminie do końca grudnia 2017 r.
 
Ponadto prosimy wszystkich mieszkańców posiadających azbest na swoim terenie o sprawdzenie czy zostali ujęci w „Programie usuwania wyrobów azbestowych z terenu Gminy Bojadła”. W przypadku gdy dana posesja nie znajduje się w spisie należy zgłosić się do Urzędu Gminy z oszacowaną wielkością posiadanego azbestu celem aktualizacji programu.
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Bojadła
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Grzegorz Bosy
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2017-11-03
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Grzegorz Bosy
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2017-11-03 07:58:59
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Grzegorz Bosy
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2017-11-03 07:59:52
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Grzegorz Bosy
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2017-11-03 07:59:52
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
664 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony