ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy w Bojadłach
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Dlaczego azbest jest szkodliwy?

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2017-11-03 07:59:52 przez Grzegorz Bosy

Akapit nr - brak tytułu

Dlaczego azbest jest szkodliwy?
 
Azbest, popularnie zwany eternitem należy do glinokrzemianów włóknistych z grupy amfiboli (amozyt, krokidolit) i serpentynitów (chryzotyl), stanowiących uwodnione glinokrzemiany żelazowo-magnezowe, czasem zawierające kationy niklu, wapnia, sodu, czy manganu. Cechą charakterystyczną azbestu jest jego włóknista budowa oraz wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne.
 
Azbest był szeroko stosowany w kilku dziedzinach gospodarki, przede wszystkim w budownictwie, ale także w energetyce, transporcie i przemyśle chemicznym. Najważniejszymi zastosowaniami azbestu są przede wszystkim wyroby azbestowo-cementowe tj. pokrycia dachowe, rury ciśnieniowe, płyty okładzinowe i elewacyjne, wyroby izolacyjne stosowane m.in. do izolacji kotłów parowych, wyroby uszczelniające, cierne, tekstylne  itp.
Wyroby zawierające azbest kwalifikowane są w dwie grupy produktów:
- wyroby „miękkie” zaliczane do wyrobów bardzo szkodliwych dla zdrowia, do których zaliczamy m.in. maty, tynki, materiały izolujące, papy;
- wyroby „twarde” zaliczane do wyrobów stosunkowo mniej szkodliwej. Do tej klasy wyrobów zaliczone są produkty azbestowo-cementowe tj. płyty faliste i płaskie, rury wodociągowe, elementy kanalizacji.
 
Chorobotwórcze działanie azbestu występuje  w wyniku wdychania włókien zawieszonych w powietrzu, a więc dopóki włókna nie zostaną uwolnione do powietrza nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Wielkość zagrożenia uzależniona jest od rodzaju azbestu, wielkości włókien i ich stężenia w powietrzu  oraz czasu narażenia.
Za nami już drugi etap unieszkodliwiania azbestu z terenu Gminy Bojadła. W ramach programu w 2017 r. usunięto azbest z dwudziestu dwóch posesji z terenu naszej gminy w ilości 25,360 Mg.
 
W przyszłym roku planowany jest kolejny etap unieszkodliwiania azbestu z terenu gminy Bojadła. Dlatego wszyscy chętni którzy chcieliby skorzystać  z możliwości usunięcia azbestu ze swojej posesji w przyszłym roku powinni  złożyć wstępne wnioski do Urzędu Gminy Bojadła w terminie do końca grudnia 2017 r.
 
Ponadto prosimy wszystkich mieszkańców posiadających azbest na swoim terenie o sprawdzenie czy zostali ujęci w „Programie usuwania wyrobów azbestowych z terenu Gminy Bojadła”. W przypadku gdy dana posesja nie znajduje się w spisie należy zgłosić się do Urzędu Gminy z oszacowaną wielkością posiadanego azbestu celem aktualizacji programu.
 
« powrót do poprzedniej strony